Artykuły

11 Listopada – Święto Niepodległości

11 listopada to dla każdego Polaka ważna data – symbol miłości Ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Dnia 8.11.2019r. w naszej szkole odbył się apel z okazji Święta Niepodległości zorganizowany przez klasę 1LOp pod kierunkiem pani Joanny Kraszewskiej oraz pani Niny Grabowskiej. W ramach akcji ,,Szkoła do hymnu” uroczystość rozpoczęliśmy odśpiewaniem o godz. 11.11 hymnu narodowego. Po oficjalnej części apelu, w której przemawiał dyrektor Tomasz Olkowski, zaprezentowana została część artystyczna. Nie zabrakło wierszy i pieśni patriotycznych oraz wielu ciekawych informacji historycznych. Usłyszeliśmy takie utwory jak: „Pierwsza kadrowa”, „Piechota” oraz pieśni śpiewane przez naszych solistów: „Taki kraj”, „Biały krzyż”, „Nie pamiętasz”, „Moja ojczyzna”. Na saksofonie odegrane zostały „Pierwsza Brygada”, sławiąca nasze legiony oraz „Rota”, którą odśpiewała cała szkoła. Przez całą uroczystość czuć było podniosły charakter tego dnia. Na zakończenie pan dyrektor podziękował uczniom i nauczycielom, którzy uczcili te pamiętne wydarzenia. Mamy nadzieję, że każdy z Was będzie pamiętał o tych, którzy przelewali krew za naszą Ojczyznę, a dzień 11 listopada nie będzie dniem smutku, lecz radości i dumy z bycia Polakiem.

Wiktoria Rykaczewska, Wanessa Sierak, Aleksandra Kuciej

Promocja „Krasnosielckich Zeszytów Historycznych”

Jak co roku wolontariusze z naszej szkoły włączyli się w promocję „Zeszytów Historycznych” wydawanych przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Krasnosielckiej”. Nasze dziewczyny stały pod cmentarzem w Krasnosielcu, ale gazety można było zdobyć pod cmentarzem w Drążdżewie. Zainteresowanie odbiorców było ogromne i wszystkie gazety zostały rozkolportowane.

Aleksandra Rykaczewska

Profilaktyka uzależnień

We współpracy z Polskim Centrum Profilaktyki i Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zorganizowano w naszej szkole zajęcia profilaktyczne dla uczniów. Ich tematem były uzależnienia od telefonów komórkowych, Internetu, portali społecznościowych i substancji psychoaktywnych. Warsztaty poprowadziła psycholog i psychoterapeuta pani Ewa Petrushak z Warszawy.

Aleksandra Rykaczewska

Wolontariat w schronisku zwierząt

12 października grupa wolontariuszy z naszej szkoły pojechała do schroniska dla bezdomnych psów „Canis” w Kruszewie. Kilka dni przed wyjazdem zorganizowano zbiórkę karmy i zabawek dla piesków. Wszystkie klasy chętnie zaangażowały się w akcję i ilość zebranej karmy była ogromna. Gdy dotarliśmy do Kruszewa przekazaliśmy karmę pracownikom schroniska i zabraliśmy pieski na długi spacer. Pogoda nam dopisała, więc na spacer wybraliśmy dłuższą trasę. Zwierzaki były nim zachwycone, bawiły się, biegały i tarzały w błocie. Po powrocie do schroniska pieski były bardzo zmęczone, ale również zadowolone. Cieszymy się, że tak małym gestem mogliśmy sprawić im radość.

Natalia Gęsiak, kl. I LOp

WIECZOREK INTEGRACYJNY KLAS PIERWSZYCH

04 października 2019 roku odbył się wieczorek integracyjny uczniów klas: I LO po gimnazjum i I LO po ukończeniu szkoły podstawowej. Z założenia spotkanie miało sprzyjać dobrej zabawie i stać się pretekstem do bliższego poznania się nawzajem w nowych okolicznościach. I tak też było. Część młodzieży bawiła się przy różnorodnej muzyce, inni uczniowie wybrali długie pogawędki w mieszanych grupach damsko- męskich, jeszcze inne osoby wolały odnajdywać się w obu wariantach rozrywki. Ważnym elementem wieczorku było zbiorowe spożywanie dużej ilości pizzy. Wszystko oczywiście odbywało się w sympatycznej, luźnej atmosferze.

Beata Grabowska

Dzień Edukacji Narodowej

Podtrzymując wieloletnią tradycję, 11 października 2019 roku po raz kolejny obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Na uroczystość przybyły: przewodnicząca Rady Rodziców- pani Katarzyna Kurzyńska i emerytowane nauczycielki naszej szkoły. Pan dyrektor Tomasz Paweł Olkowski
w okolicznościowym przemówieniu zwracał szczególną uwagę na wychowawczy aspekt relacji i komunikacji między nauczycielem i uczniem. Wskazywał, jak bardzo istotne jest to w prawidłowym rozwoju społecznym młodego człowieka. Tradycyjnie, podczas uroczystości, odbyło się ślubowanie klas pierwszych, w pełni już teraz przyjętych do naszej społeczności uczniowskiej. W przebiegu akademii równie istotne było nagrodzenie zasłużonych w swej pracy nauczycieli. Pan dyrektor takie nagrody przyznał paniom:  Annie Drejko i Agnieszce Grabowskiej. Natomiast pani Aneta Michalska otrzymała nagrodę Starosty Powiatu. Na koniec zgromadzeni obejrzeli część artystyczną przygotowaną przez klasę I LO przy wsparciu kolegów z klas I Lop i IV TA oraz muzycznym akompaniamencie  koleżanek z klasy II LO.

Beata Grabowska

Spotkanie ze studentkami z zagranicy z programu AISEC

W dniach 09 oraz 15 października 2019 r. naszą szkołę odwiedzili wolontariusze biorący udział w programie AISEC. Młodzi ludzie wiedzą, że ucząc się języków obcych zwiększają swoje szanse na sukces osobisty i zawodowy we współczesnym świecie. Pragnąc zmotywować młodzież do nauki języka angielskiego, który jest niezwykle ważny dla każdego Europejczyka, by mógł  swobodnie poruszać się w dzisiejszym świecie, udało się nam zaprosić gości , którzy w języku angielskim prowadzili lekcje z nasza młodzieżą . Podczas spotkań z uczniami wolontariusze zapoznali ich  z kulturami Indii, Brazylii oraz Chin.  Opowiadali o historii swoich krajów, położeniu geograficznym i innych ciekawostkach. Lekcje odbywały się w języku angielskim pod czujnym okiem naszych nauczycieli języka angielskiego. Zajęcia były  urozmaicone. Uczniowie mieli okazję przełamać barierę językową. Mogli praktycznie wykorzystać znajomość języka angielskiego. Poznali  obce kultury, uczyli się tolerancji, Mamy nadzieję, że zajęcia wpłyną na wzrost motywacji do regularnej nauki języków obcych, będą pomocne w odkryciu i rozwinięciu własnego potencjału oraz obudzą w najmłodszych uczniach ciekawość świata.

Anna Mizerek

Projekt „Młodzi głosują”

Po raz kolejny CEO zorganizowało dla młodzieży projekt pt. „Młodzi głosują”. W realizację projektu zaangażowała się młodzież z klasy II Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Krasnosielcu. Dlatego w poniedziałek, 7 – go października, młodzież zorganizowała na terenie szkoły prawybory parlamentarne. Uczniowie przygotowali lokal wyborczy, a także samodzielnie wykonali urnę wyborczą, karty do głosowania oraz listy głosujących wzorowane na tych z wyborów ogólnopolskich. W głosowaniu mogła wziąć udział cała społeczność szkolna. W wyborach wzięło udział 125 głosujących (82%).
W celu realizacji dalszej części projektu, 8 – go października, uczniowie wraz z opiekunem wyszła na teren Krasnosielca. Wyposażeni
w transparenty oraz ankiety przeprowadzili sondę uliczną wśród mieszkańców. W ankiecie wzięło udział 30 przechodniów. Wyniki sondy pokazały, że mieszkańcy aktywnie uczestniczą w wyborach i posiadają wiedzę na temat pracy krajowych organów stanowiących.