Licznik odwiedzin

0007851
Visit Today : 6
Visit Yesterday : 10
This Month : 45
This Year : 6547
Total Visit : 7851
 

Do Świąt Wielkanocnych pozostało

-236Dni -2Godzin -52Minut -27Sekund
 
 
 

Artykuły

Konkurs Wiedzy o Ziemi Krasnosielckiej z Powiatem Makowskim w tle – edycja 2020

Tegoroczna edycja konkursu organizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Krasnosielckiej  już za nami. Z powodu epidemii konkurs miał mniejszy zasięg i był przeprowadzony zdalnie. Brali w nim udział uczniowie naszej szkoły i Zespołu Szkół im. Armii Krajowej w Makowie Mazowieckim. Uczestnicy mieli do rozwiązania test składający się z 20 pytań, na udzielenie odpowiedzi mieli 20 minut. Ubiegłoroczna baza pytań była poszerzona o kilka nowych, więc mieli jeszcze większe wyzwanie przed sobą.

Test on-line przeprowadzony został 30 listopada. A oto najlepsze wyniki i zwycięzcy:

1. Sandra Kisielewska – miejsce 1 – 18 pkt.

2. Karolina Mizerek – miejsce 2 – 16 pkt.

3. Julia Zarodkiewicz – ex aequo miejsce 3 – 15 pkt.

4. Zuzanna Zadrożna –  ex aequo miejsce 3 – 15 pkt.

5. Nicole Witek –  ex aequo miejsce 3 – 15 pkt.

W tym roku, z wiadomych powodów, nie przewidziano nagrody w formie wycieczki krajoznawczej. Zwyciężczynie otrzymają nagrody rzeczowe – smartfony.  W drodze losowania, za zgodą dziewcząt, wyłoniono osobę do nagrody za miejsce trzecie.

Gratulujemy uczestnikom i zachęcamy do udziału za rok.

Aleksandra Rykaczewska

Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie

Materiały dotyczące egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie (formuła 2012, 2017 i 2019) są dostępne na stronie:

https://www.testy.egzaminzawodowy.info

W Serwisie dostępne są testy pisemne, arkusze praktyczne, oraz przykładowe rozwiązania z egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie opracowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.
Baza materiałów jest na bieżąco aktualizowana.  Dostęp do materiałów jest BEZPŁATNY.

Testy można rozwiązywać bezpośrednio na stronie (online) lub pobierać na swój komputer (np. do wydruku).  Możliwe jest także generowanie losowych zestawów pytań. 

Uczniowie mogą udostępniać wyniki swoich testów nauczycielom, dzięki czemu możliwa jest praca zdalna

Korzystanie z większości funkcji jest całkowicie bezpłatne lub może wymagać bezpłatnej rejestracji.  Dostępne są także dodatkowe funkcje premium, ale nie są one w żaden sposób wymagane do korzystania z Serwisu. 

Konkurs fotograficzny

Październik był miesiącem bibliotek, dlatego w naszej szkolnej zorganizowaliśmy konkurs. Teraz nadszedł czas na jego rozwiązanie. Z przyjemnością ogłaszamy zwycięzców konkursu fotograficznego „Z książką Ci do twarzy”. Są to: Wiktor Dudek z klasy III LO, Liliana Sierak z klasy II LO i Małgorzata Kossanowska z klasy I LO. Każda z tych osób w inny i ciekawy sposób podeszła do zagadnienia, i wszystkie nadesłane zdjęcia są świetne. Mam nadzieję, że pamiątkowe upominki umilą wam czytanie kolejnych książek. Zapraszamy do czytelni po odbiór niespodzianek. 

Aleksandra Rykaczewska

Święto niepodległości na ulicach Krasnosielca

Obchody Święta niepodległości przybrały w tym roku trochę inną formę niż zwykle. Ominęły nas szkolne uroczystości, przeglądy pieśni patriotycznych i tłumne masze. Pomimo trudności, mieszkańcy Krasnosielca nie zapomnieli o najważniejszym dla Polaków święcie, co można było zobaczyć na ulicach naszej miejscowości. Członkinie naszego kółka fotograficznego postanowiły sprawdzić, czy rzeczywiście tak było. Wybrały się na spacer w poszukiwaniu flag.

A oto, co zobaczyły.

11. Listopada

11. Listopada obchodzimy narodowe święto, które upamiętnia odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Po 123 latach niewoli nasz naród w końcu odzyskał upragnioną wolność. Wydarzenie to było procesem stopniowym. Wybór tej daty nie jest przypadkowy. Tego dnia nastąpił bowiem koniec I wojny światowej przypieczętowany zawarciem rozejmu w Compiegne, co oznaczało ostateczną klęskę Niemiec. W ciągu dwóch dni (10 i 11 listopada 1918) naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj.

Z powodu tak wielkiego znaczenia tego święta stworzono wiele piosenek i wierszy upamiętniających ten wspaniały dzień. Do najbardziej znanych pieśni zaliczamy: ,,Rotę”, ,,Rozkwitały pąki białych róż”, ,,Przybyli ułani”. Znaczenie naszego święta narodowego pokazują również liczne dzieła literackie, np. ,,Kto ty jesteś? Polak mały” Władysława Bełzy, ,,Pieśń o żołnierzach z Westerplatte” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, itp.

W tym dniu w naszym kraju organizowane były parady, marsze niepodległościowe oraz koncerty patriotyczne. W szkołach nauczyciele starają się pokazać wartość tego święta poprzez różnego rodzaju apele, czy akademie. W poprzednich latach hymn narodowy rozbrzmiewał podczas licznych uroczystości, organizowanych przez instytucje państwowe i samorządowe, m.in. podczas patriotycznych pochodów i   koncertów, a także w formie indywidualnych nagrań zamieszczanych w  sieci.

Pomimo tego, że w tym roku nie będziemy świętować tego dnia wspólnie w naszej szkole uroczystym apelem, to nie zapominamy o bohaterach, którzy przelewali krew za wolność Polski, naszej pięknej ojczyzny. Nasze tegoroczne świętowanie będzie miało charakter symboliczny. Po raz kolejny weźmiemy udział w akcji „Szkoła do Hymnu”. 10 listopada o godzinie 11:11 w trakcie zajęć online odśpiewany zostanie „Mazurek Dąbrowskiego”. Wszystkich zachęcamy do przyłączenia się się do akcji m.in. poprzez włączenie transmisji „Mazurka Dąbrowskiego” w radiu lub telewizji, rodzinne odśpiewanie hymnu w domu lub wzięcie udziału w  wydarzeniach kulturalnych online. Okażmy szacunek i wdzięczność bohaterom poprzez uczczenie właśnie tego święta wywieszając biało-czerwoną flagę, czy śpiewając pieśni niepodległościowe we własnych domach, w gronie rodziny.

Uczniowie z klasy I LO

Akcja Czytaj PL 2020: 12 bestsellerów znowu za darmo!

Wystartowała akcja Czytaj PL 2020! Największa w Polsce i na świecie tego rodzaju akcja czytelnicza w tym roku będzie szczególnie mocno obecna w przestrzeni wirtualnej. W rekordowej edycji Czytaj PL 2019 ponad 50 000 użytkowników przeczytało książki aż 130 tysięcy razy! Poprzeczka została zawieszona bardzo wysoko. Organizatorzy motywują miłośników książek do bicia kolejnych rekordów i zachęcają, by znowu czytać, oferując im w aplikacji Woblink 12 najświeższych tytułów popularnych i uznanych autorów, m.in. Dominiki Słowik, Mariusza Szczygła, Jakuba Małeckiego, Mikołaja Łozińskiego i Remigiusza Mroza. Czytaj PL rusza 2 listopada i potrwa cały miesiąc.

12 bestsellerów za darmo przez cały listopad

Czytaj PL to najlepsza literatura piękna, kryminały, reportaż, książka historyczna, powieść młodzieżowa i poradnik. To tytuły cenionych autorów, wśród których nie zabrakło laureatów najbardziej prestiżowych laurów. Jak zawsze, 12 tytułów dostępnych jest za darmo w formie e-booków, a dodatkowo 10 z nich – w wersji audiobooków. Pulę otwiera „Zimowla” Dominiki Słowik (Wydawnictwo Znak), laureatki Paszportu „Polityki” 2019 i finalistki Nagrody Literackiej Gdynia. Dla wszystkich fanów twórczości Jakuba Małeckiego atrakcją będzie jego przedostatnia powieść „Horyzont”. Ukłonem w stronę miłośników wielowątkowych powieści jest „Stramer” Mikołaja Łozińskiego (Wydawnictwo Literackie), czyli historia losów żydowskiej rodziny w międzywojennym Tarnowie. Fanów kryminałów i thrillerów do lektury skuszą: „Czarne morze” Karoliny Macios (Wielka Litera), „Zadra” Roberta Małeckiego (Czwarta Strona), a także „Topiel” Jakuba Ćwieka (Wydawnictwo Marginesy) oraz Remigiusz Mróz i jego „Głosy z zaświatów”. Reporterski kunszt uhonorowanego podwójną Nagrodą Literacką „Nike” – od jury i czytelników – Mariusza Szczygła poznają ci, których udział w akcji Czytaj PL zachęci do sięgnięcia po zbiór „Nie ma” (Dowody na Istnienie), w wersji audio czytany przez Maję Ostaszewską. Wojtek Drewniak zafunduje czytelnikom podróż w czasie, dzięki swojej książce „Historia bez cenzury 5. I straszno, i śmieszno – PRL” (Wydawnictwo Znak). Z kolei młodsi miłośnicy fantastyki będą mogli sięgnąć po książkę Pauliny Hendel „Strażnik”. Stawkę tytułów Czytaj PL zamykają w tym roku dwie zagraniczne pozycje. Pierwszy z nich to poradnik Stefanie Stahl „Kochaj najlepiej jak potrafisz” (Wydawnictwo Otwarte). Drugi to „O czasie i wodzie” (Karakter), rozpisana na wiele głosów opowieść, w której islandzki pisarz i poeta Andri Snær Magnason łączy esej z reportażem, osobistą historię ze staroislandzką literaturą, hinduską mitologią oraz refleksjami na temat postępującej katastrofy klimatycznej.

Czytaj PL 2020 – lista dostępnych książek:

1. Jakub Ćwiek „Topiel” (Wydawnictwo Marginesy)

2. Wojtek Drewniak „Historia bez cenzury 5. I straszno, i śmieszno – PRL” (Wydawnictwo Znak)

3. Paulina Hendel „Strażnik” (We Need YA)

4. Mikołaj Łoziński „Stramer” (Wydawnictwo Literackie)

5. Karolina Macios „Czarne morze” (Wielka Litera)

6. Andri Snær Magnason „O czasie i wodzie” (Karakter)

7. Jakub Małecki „Horyzont” (Wydawnictwo SQN)

8. Robert Małecki „Zadra” (Czwarta Strona)

9. Remigiusz Mróz „Głosy z zaświatów” (Wydawnictwo Filia)

10. Dominika Słowik „Zimowla” (Wydawnictwo Znak)

11. Stefanie Stahl „Kochaj najlepiej jak potrafisz” (Wydawnictwo Otwarte)

12. Mariusz Szczygieł „Nie ma” (wydawnictwo Dowody na Istnienie)

Źródło i więcej informacji o akcji na: https://czytajpl.pl/2020/11/03/akcja-czytaj-pl-2020-12-bestsellerow-znowu-za-darmo/

Gorąco zachęcamy do czytania i słuchania. Książka to idealny towarzysz deszczowych wieczorów.

Aleksandra Rykaczewska

Wirtualny kiermasz książek

Co roku jesienią w naszej szkole organizowany był kiermasz książek z księgarni Tuliszków. Z Tuliszkowem współpracujemy, ponieważ ma bardzo ciekawe książki w bardzo atrakcyjnych cenach. Zachęcamy Was do skorzystania z oferty wirtualnego kiermaszu. Na stronie księgarni macie dostęp do książek dla czytelnika w każdym wieku i o różnych zainteresowaniach. Dodatkowo, jeśli w zamówieniu wpiszecie kod H.MAK.KRASN.ZL nasza biblioteka będzie miała możliwość otrzymania za darmo nowych książek.

Zachęcam do zapoznania się z ofertą księgarni i skorzystania z niej.

Aleksandra Rykaczewska

wirtualny_kiermasz_ksiazki_szkola

Lektury w internecie

Wszystkim czytelnikom, którzy cierpią z powodu utrudnionego dostępu do biblioteki przypominamy, że w internecie jest wiele legalnych źródeł, udostępniających przeróżne książki.  Jeśli mamy wątpliwości, czy witryna z której chcemy skorzystać działa zgodnie z prawem – zachęcamy do sprawdzenia jej w Bazie Legalnych Źródeł, gdzie znajdują się bezpieczne i zweryfikowane strony. Znajduje się ona pod adresem: 

http://legalnakultura.pl/pl/legalne-zrodla/ksiazki

Jednym z najpopularniejszych serwisów jest Wolnelektury.pl – rozbudowana baza lektur szkolnych i klasyków literackich w postaci ebooków. Dostępne e-woluminy zostały profesjonalnie wydane, opatrzone przypisami i udostępnione we wszystkich popularnych formatach, od .PDF do .MOBI. Tytuły są darmowe, ponieważ w bazie znajdują się książki, do których prawa autorskie już wygasły. Z inicjatywy Fundacji Nowoczesna Polska zebrano je w jednym miejscu. Zawierają się tu również wydawnictwa oparte na licencji Creative Commons. Na stronie www.wolnelektury.pl uzyskacie dostęp do tysięcy książek i audiobooków. Jest tam większość lektur obowiązkowych, ogromna porcja poezji i jeszcze więcej książek, o których nawet nie wiedzieliście.

Dział z darmowymi e-bookami znajdziecie również na https://woblink.com/katalog/ebooki/darmowe warto tam zajrzeć.

Kolejną wartą polecenia stroną jest Najpierwprzeczytaj.pl , za pośrednictwem której można pobrać darmowe e-booki, ale również udostępniać je innym. Wymogiem korzystania ze strony jest ocena pobranego ebooka lub napisanie jego krótkiej recenzji. 

W czasie epidemii nie rezygnujcie z czytania. 

A. Rykaczewska

Profilaktyka wśród uczniów

Czym jest uzależnienie? Jaką rolę pełnią w naszym życiu emocje? Cz warto mieć hobby? Dlaczego ludzie sięgają po substancje zmieniające świadomość? Na te i inne ważne pytania nasi uczniowie szukali odpowiedzi podczas szkolenia zorganizowanego we współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Uczniowie klas I – II mieli okazję wysłuchać wykładu, zadawać pytania i zwiększać swoją  wiedzę z zakresu negatywnych skutków uzależnień. Mogli również przymierzyć narko- i alkogogle, które pozwalają spojrzeć na świat oczyma osoby, która zażyła tych substancji. Szkolenie przeprowadził trener pan Tomasz Gralak.

Aleksandra Rykaczewska