Licznik odwiedzin

0006526
Wizyt dziś : 4
Wizyt wczoraj : 17
W tym miesiącu : 612
W tym roku : 5222
Łącznie wizyt : 6526
 

Do Świąt Wielkanocnych pozostało

-166Dni -17Godzin -55Minut -53Sekund
 
 
 

Artykuły

Minimalizm w życiu – mniej znaczy więcej

Czujecie się czasem przytłoczeni otaczającą was rzeczywistością? Gubicie się w świecie konsumpcjonizmu i przepychu? Jest na to rada. Minimalizm ułatwia życie i sprawia, że staje się ono uporządkowane, harmonijne. Minimaliści nie skupiają się na przedmiotach, lecz szukają szczęścia w sobie, naturze, kontaktach z bliskimi. Jak go osiągnąć? 

1. Osoba praktykująca minimalizm stara się pozbywać nadmiaru przedmiotów, a także rezygnuje z kupowania niepotrzebnych rzeczy.Filozofia minimalizmu polega na byciu zadowolonym z tego, co się ma, bez próby dorównywania innym ludziom.  

2. Minimalista koncentruje się na tym, co jest niezbędne do zaspokajania potrzeb. Nie działa pod wpływem reklam, tego, co posiadają i promują inni ludzie.

3. Praktykowanie minimalizmu wiąże się z oszczędnością, gdyż nie wydajemy pieniędzy na „głupoty”.

Od czego zacząć, by stać się minimalistą? Rad w tym temacie udziela nam Japończyk Fumio Sasaki, autor książki „Pożegnanie z nadmiarem: minimalizm japoński” radzi:

 1. Zapomnij o myśleniu, że nie możesz pozbyć się czegokolwiek ze swoich rzeczy. Masz ich wiele i tak naprawdę części z nich zupełnie nie potrzebujesz. 
 2. Kiedy czegoś się pozbywasz, zyskujesz więcej, niż tracisz. Nie tylko zyskujesz przestrzeń, ale także wolność i swobodę. 
 3. Zadaj sobie pytanie, dlaczego nie możesz pozbyć się nadmiaru rzeczy? Prawdopodobnie jest to zakorzeniony strach przed samotnością, życie w cieniu przeszłości lub próba identyfikowania siebie przez pryzmat dóbr materialnych. 
 4. Nie marnuj życia na trzymanie rzeczy, które nie dają ci prawdziwego szczęścia. 
 5. Pozbądź się wszystkiego, co kupiłeś tylko po to, by udowodnić innym swoją wyższość lub które są symbolem twojego statusu materialnego, a które nie sprawiają, że jesteś szczęśliwy. 
 6. Rozróżniaj swoje potrzeby od swoich pragnień, by móc kontrolować dokonywane zakupy. 
 7. Nasze rzeczy są jak współlokatorzy, z wyjątkiem tego, że to my płacimy czynsz. Mając to na uwadze, znacznie łatwiej będzie ci pozbyć się rzeczy, które niepotrzebnie zajmują przestrzeń. 
 8. Niech twoja „pusta” przestrzeń będzie naprawdę pusta, dlatego pozbądź się wszystkiego, co zbędne. 
 9. Wyrzuć coś teraz, już, natychmiast. Nie odkładaj tego na później, bo zwlekanie jest tylko wymówką, aby nie podejmować zmian. Możesz zacząć od pozbycia się rzeczy podwójnych lub których nie używałeś od minimum roku. 
 10. Pożegnaj się z tym, kim byłeś. Pozbycie się bezużytecznych rzeczy zmieni twoje życie tylko wtedy, gdy będziesz gotowy przyjąć minimalistyczny styl życia. A to wymaga pozbycia się dawnych przekonań, porzucenie nadmiernego konsumpcjonizmu i bycie gotowym na stanie się nowym człowiekiem.

Minimalizm niesie ze sobą dużo dobrego, pomyślcie o nim, zanim kupicie kolejny „niezbędny” gadżet.

Aleksandra Rykaczewska

Kiermasz podręczników

W dniach 09-16 września w szkolnej czytelni organizowany jest kiermasz podręczników.

Wszyscy, którzy chcą sprzedać swoje ubiegłoroczne książki (również absolwenci) proszeni są o przyniesienie ich jak najszybciej. (podpisane ołówkiem i z podaną ceną) Podręczniki zostaną poddane kwarantannie a następnie udostępnione do sprzedaży.

Aleksandra Rykaczewska

Zasady bezpieczeństwa w środkach transportu publicznego

Jednostki szczególnie odpowiedzialne za nasze bezpieczeństwo w trakcie epidemii SARS-CoV-2  : Główny Inspektorat Sanitarny oraz Ministerstwo Zdrowia, określiły zasady bezpiecznego korzystania ze środków transportu publicznego. W związku z tym, prosimy wszystkich uczniów dojeżdżających do szkoły autobusami, by przestrzegali zamieszczonych poniżej zasad i zapoznali się z następującymi informacjami:

1. Uczeń jako pasażer ma obowiązek zasłaniania ust i nosa w pojazdach publicznego transportu zbiorowego oraz powinien  bezwzględnie zachować bezpieczny odstęp od innych przebywających w autobusie osób.

2.Kierujący pojazdem może  nie wpuścić  do pojazdu osoby bez zasłoniętych ust i nosa oraz wyprosić  pasażera z pojazdu, który  powyższych zaleceń  nie zastosuje.

3.W autobusach zablokowane będą przyciski do otwierania/zamykania drzwi.  Otwieranie i zamykanie drzwi należy  do zadań  kierującego.

4.Podczas przewozu młodzieży w autobusie może być zajętych jedynie 50% miejsc siedzących. Pojazd będzie systematycznie czyszczony i dezynfekowany, zaś pasażerowie będą mogli korzystać ze środków dezynfekujących zamieszczonych w pojeździe.

Beata Grabowska

Aplikacja ProteGO Safe – wspólny list Ministra Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego do rodziców

Dariusz Piontkowski Minister Edukacji Narodowej i Jarosław Pinkas Główny Inspektor Sanitarny skierowali do rodziców uczniów list zachęcający do instalowania aplikacji ProteGo Safe. Aplikacja ProteGo Safe to narzędzie pozwalające na ograniczenie ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa, wspierająca bezpieczny powrót dzieci do szkół. 

Aplikacja ProteGO Safe – jak to działa?

ProteGO Safe to aplikacja, która powiadamia o możliwym kontakcie z koronawirusem. Jeśli osoba z naszego otoczenia zachoruje, wówczas otrzymamy odpowiednie powiadomienie. Aplikacja poinformuje również, jakie środki ostrożności zachować i jak postępować w przypadku podejrzenia infekcji u siebie lub swoich bliskich. 

ProteGO Safe to także wiarygodne i sprawdzone źródło wiedzy. W aplikacji znajdują się komunikaty potwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny, a także informacje opracowane na podstawie danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Aplikacja składa się z dwóch modułów: pierwszy umożliwia samokontrolę stanu zdrowia. Jest to „dziennik zdrowia”, który na bieżąco pozwala weryfikować, czy i w jakiej grupie ryzyka zakażenia jesteśmy, drugi to skanowanie otoczenia i komunikowanie o ryzyku kontaktu z wirusem.

Aleksandra Rykaczewska

Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021

Dnia 1 – go  września w Zespole Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Krasnosielcu odbędzie się rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021. W związku z pandemią COVID – 19 odbędą się spotkania tylko uczniów klas pierwszych z wychowawcami.

Porządek spotkań w sali nr 4 (parter szkoły):

godzina 9:00  – klasa I TA z wychowawczynią mgr Anetą Michalską

godzina 9:30 – klasa I LO z wychowawczynią mgr Agnieszką Grabowską.

Uczniów przybywających do szkoły prosimy o zaopatrzenie się w maseczkę i zachowanie dystansu społecznego (1,5 m).

UWAGA!!! Dni wolne od zajęć dydaktycznych

W związku z zakończeniem generalnego remontu szkoły w dniu 31 sierpnia 2020 roku,  2, 3, 4 września 2020 r.  są dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych, które przeznaczone są na przygotowanie sal do prowadzenia lekcji.

7 września 2020 r. spotykamy się na lekcjach „nowej szkole”.

Uczniów zobowiązujemy do systematycznego odwiedzania dziennika elektronicznego LIBRUS.

Bezpieczne wakacje

Przed nami długo wyczekiwany wypoczynek, ponieważ już za kilka dni upragnione przez wszystkich wakacje. Pomimo panującego zagrożenia epidemicznego, z pewnością większość z nas skusi się na jakiś wyjazd, a jeśli nie, to przynajmniej na aktywne spędzanie wolnego czasu. Odpoczynek nad wodą, w górach czy podczas przejażdżek rowerowych dostarcza wielu pozytywnych emocji, należy jednak pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Zdrowy rozsądek i świadomość zagrożeń pomogą nam odpoczywać mądrze i bezpiecznie.

Na stronie https://bezpiecznewakacje.pl/ można znaleźć wiele cennych rad dotyczących różnych form wypoczynku. Nad wodą, w podróży, w górach czy podczas aktywnego spędzania czasu wolnego warto kierować się zasadami wskazanymi przez autorów strony. Znajduje się tam również wiele ciekawostek.

Dodatkowo pamiętajmy o zagrożeniu koronawirusem i stosujmy się do zaleceń. Oto kluczowe zasady bezpieczeństwa:

 • OGRANICZENIA W PRZEMIESZCZANIU SIĘ – 2 metry – minimalna odległość między pieszymi
 • ZASŁANIANIE UST I NOSA W MIEJSCACH PUBLICZNYCH

Maseczkę trzeba wciąż obowiązkowo nosić m.in.:

 • w autobusie, tramwaju i pociągu,
 • w samochodzie osobowym, jeśli jedziesz z kimś, z kim nie mieszkasz na co dzień,
 • w sklepie, banku, na targu i na poczcie,
 • w kinie i teatrze,
 • u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
 • w kościele, w szkole, na uczelni
 • w urzędzie (jeśli idziesz załatwić jakąś sprawę do urzędu) i innych budynkach użyteczności publicznej.
 • ZGROMADZENIA I IMPREZY – OGRANICZENIA

Ograniczenie dotyczy: organizowania zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań.

Na czym polega? Obowiązuje zakaz zgromadzeń oraz imprez powyżej 150 osób.

Wyłączone są: zakłady pracy.

 • KOMUNIKACJA PUBLICZNA

Ograniczenie dotyczy: przejazdów zbiorowym transportem publicznym.

Na czym polega?  Zarządzający transportem publicznym mogą podwyższyć limit pasażerów środku transportu publicznego. Ile osób może wejść na pokład?

 • tyle osób, ile jest miejsc siedzących (jeśli są tylko miejsca siedzące)

albo

 • tyle, ile wynosi 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (w tym przypadku jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna).

Wszystkie aktualne informacje i zalecenia dotyczące koronawirusa znajdziecie na stronie:

https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia

Postarajmy się, by te wakacje były radosne i bezpieczne.

A. Rykaczewska

WAŻNE TELEFONY

112 – Europejski Numer Alarmowy – w Polsce połączenia odbiera Straż Pożarna – 998 i Policja – 997 Telefony ratunkowe nad wodą: WOPR – 601 100 100 w górach: TOPR – 601 100 300 / 18 20 63 444 GOPR – 985 / 601 100 300 Grupy GOPR Beskidzka – 33 82 96 900 Bieszczadzka – 13 46 32 204 Jurajska – 34 31 52 000 Karkonoska – 75 75 24 734 Krynicka – 18 47 77 444 Podhalańska – 18 26 76 880 Wałbrzysko-Kłodzka – 74 84 23 414

System Zastrzegania Kart Płatniczych 828 828 828