Licznik odwiedzin

0007160
Visit Today : 16
Visit Yesterday : 13
This Month : 510
This Year : 5856
Total Visit : 7160
 

Do Świąt Wielkanocnych pozostało

-193Dni -12Godzin -25Minut -44Sekund
 
 
 

Artykuły

Profilaktyka wśród uczniów

Czym jest uzależnienie? Jaką rolę pełnią w naszym życiu emocje? Cz warto mieć hobby? Dlaczego ludzie sięgają po substancje zmieniające świadomość? Na te i inne ważne pytania nasi uczniowie szukali odpowiedzi podczas szkolenia zorganizowanego we współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Uczniowie klas I – II mieli okazję wysłuchać wykładu, zadawać pytania i zwiększać swoją  wiedzę z zakresu negatywnych skutków uzależnień. Mogli również przymierzyć narko- i alkogogle, które pozwalają spojrzeć na świat oczyma osoby, która zażyła tych substancji. Szkolenie przeprowadził trener pan Tomasz Gralak.

Aleksandra Rykaczewska

Pomoc dla bezdomnych psiaków

Jak co roku jesienią nasza szkoła zorganizowała zbiórkę karmy dla psów ze schroniska. Wszyscy świetnie się spisali i zebraliśmy około 200 kg karmy. W sobotę 10 października pojechaliśmy do schroniska „Canis” w Kruszewie, żeby zebraną karmę przekazać, a przy okazji wyprowadzić kilkanaście czworonogów na spacer. Pogoda nam dopisała, było ciepło i słonecznie, więc spacer po lasach w pobliży schroniska był bardzo przyjemny i dla psiaków i dla nas.

W Kruszewie przebywa obecnie około pół tysiąca psów, czekają na kogoś, kto przygarnie je i da kochający dom. Pamiętajcie o tym, że decydując się na psa, możecie go adoptować.

Dziękujemy społeczności szkolnej za udział w akcji. Aleksandra Rykaczewska

Uwolnij książkę

Uwaga uwaga.  Zakładamy półkę „Wolnych książek”, czyli włączamy się w akcję BookCrossing Polska. Jeśli posiadasz książkę, której chcesz podarować drugie życie przynieś ją do szkolnej biblioteki, gdzie poczeka na kolejnego czytelnika. Więcej o akcji na stronie https://bookcrossing.pl/

Zapraszamy do udziału. 

Aleksandra Rykaczewska

Obchody miesiąca bibliotek szkolnych

Od 2008 r. obchodzimy w październiku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto to zostało zainicjowane w 1999 r., kiedy to Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Libriarianship – IASL) zainicjowało obchody Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych, które przypadły na czwarty poniedziałek października. W związku z tym wydarzeniem organizujemy w naszej szkole konkurs fotograficzny związany z czytelnictwem. Zachęcamy również do akcji „Uwolnij swoją książkę” Bookcrossing. Bookcrossing polega na pozostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg. Niech książka krąży i zyskuje nowych czytelników.

Regulamin konkursu fotograficznego

„Z książką Ci do twarzy”

1.Konkurs jest przeznaczony dla uczniów Zespołu Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Krasnosielcu.

2.Przedmiotem konkursu jest zachęcenie do czytania książek poprzez fotografię.

3.Cele konkursu:

– Promocja czytelnictwa,

-Popularyzacja fotografii jako aktywnej i kreatywnej formy spędzania wolnego czasu,

-Prezentacja fotografii jako formy wyrazu artystycznego i wrażliwości estetycznej.

4.Sposób przeprowadzenia konkursu:

– Każdy uczestnik zgłasza do 3 prac.

– Format prac: odbitki kolorowe lub czarno-białe, rozmiar minimum 10×15(lub większy), oryginalne fotografie zapisane w formacie JPEG.

– Zdjęcia należy umieścić w kopercie oraz dołączyć kartkę z imieniem i nazwiskiem autora, tytułem pracy, numerem kontaktowym oraz oświadczenie o posiadaniu praw autorskich do fotografii.

5.Miejsce i termin składania prac: -Prace należy dostarczyć do biblioteki szkolnej do dnia 30 października 2020 r.

6.Kryteria oceny prac konkursowych:-Komisja będzie najwyżej oceniała prace:prezentujące temat w sposób interesujący i przyciągający uwagę,charakteryzujące się oryginalnym ujęciem tematu i ciekawymi obserwacjami,oceniana będzie również: estetyka i efekt wizualny, przejrzystość, techniczna poprawność wykonania.

7.Wyniki konkursu oraz fotografie zostaną opublikowane na stronie internetowej szkoły: www.zskrasnosielc.edu.pl oraz wyeksponowane na wystawie szkolnej.

8.Najlepsze prace zostaną nagrodzone.

9.Oceny zdjęć dokona jury powołane przez organizatora. Decyzje jury są ostateczne.

10.Prace nie podlegają zwrotowi, a wszelkie koszty związane z udziałem w konkursie ponosi uczestnik.

11.Prace bez załączonego oświadczenia o posiadaniu praw autorskich zostaną zdyskwalifikowane.

12.Udział w konkursie jest równoznaczny z wyrażeniem przez osoby uczestniczące zgody na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby konkursu (ustawa o ochronie danych osobowych z dn.29.08.1997 r. Dz.U. Nr 133 poz.833 z póz. zm.).

Minimalizm w życiu – mniej znaczy więcej

Czujecie się czasem przytłoczeni otaczającą was rzeczywistością? Gubicie się w świecie konsumpcjonizmu i przepychu? Jest na to rada. Minimalizm ułatwia życie i sprawia, że staje się ono uporządkowane, harmonijne. Minimaliści nie skupiają się na przedmiotach, lecz szukają szczęścia w sobie, naturze, kontaktach z bliskimi. Jak go osiągnąć? 

1. Osoba praktykująca minimalizm stara się pozbywać nadmiaru przedmiotów, a także rezygnuje z kupowania niepotrzebnych rzeczy.Filozofia minimalizmu polega na byciu zadowolonym z tego, co się ma, bez próby dorównywania innym ludziom.  

2. Minimalista koncentruje się na tym, co jest niezbędne do zaspokajania potrzeb. Nie działa pod wpływem reklam, tego, co posiadają i promują inni ludzie.

3. Praktykowanie minimalizmu wiąże się z oszczędnością, gdyż nie wydajemy pieniędzy na „głupoty”.

Od czego zacząć, by stać się minimalistą? Rad w tym temacie udziela nam Japończyk Fumio Sasaki, autor książki „Pożegnanie z nadmiarem: minimalizm japoński” radzi:

  1. Zapomnij o myśleniu, że nie możesz pozbyć się czegokolwiek ze swoich rzeczy. Masz ich wiele i tak naprawdę części z nich zupełnie nie potrzebujesz. 
  2. Kiedy czegoś się pozbywasz, zyskujesz więcej, niż tracisz. Nie tylko zyskujesz przestrzeń, ale także wolność i swobodę. 
  3. Zadaj sobie pytanie, dlaczego nie możesz pozbyć się nadmiaru rzeczy? Prawdopodobnie jest to zakorzeniony strach przed samotnością, życie w cieniu przeszłości lub próba identyfikowania siebie przez pryzmat dóbr materialnych. 
  4. Nie marnuj życia na trzymanie rzeczy, które nie dają ci prawdziwego szczęścia. 
  5. Pozbądź się wszystkiego, co kupiłeś tylko po to, by udowodnić innym swoją wyższość lub które są symbolem twojego statusu materialnego, a które nie sprawiają, że jesteś szczęśliwy. 
  6. Rozróżniaj swoje potrzeby od swoich pragnień, by móc kontrolować dokonywane zakupy. 
  7. Nasze rzeczy są jak współlokatorzy, z wyjątkiem tego, że to my płacimy czynsz. Mając to na uwadze, znacznie łatwiej będzie ci pozbyć się rzeczy, które niepotrzebnie zajmują przestrzeń. 
  8. Niech twoja „pusta” przestrzeń będzie naprawdę pusta, dlatego pozbądź się wszystkiego, co zbędne. 
  9. Wyrzuć coś teraz, już, natychmiast. Nie odkładaj tego na później, bo zwlekanie jest tylko wymówką, aby nie podejmować zmian. Możesz zacząć od pozbycia się rzeczy podwójnych lub których nie używałeś od minimum roku. 
  10. Pożegnaj się z tym, kim byłeś. Pozbycie się bezużytecznych rzeczy zmieni twoje życie tylko wtedy, gdy będziesz gotowy przyjąć minimalistyczny styl życia. A to wymaga pozbycia się dawnych przekonań, porzucenie nadmiernego konsumpcjonizmu i bycie gotowym na stanie się nowym człowiekiem.

Minimalizm niesie ze sobą dużo dobrego, pomyślcie o nim, zanim kupicie kolejny „niezbędny” gadżet.

Aleksandra Rykaczewska

Kiermasz podręczników

W dniach 09-16 września w szkolnej czytelni organizowany jest kiermasz podręczników.

Wszyscy, którzy chcą sprzedać swoje ubiegłoroczne książki (również absolwenci) proszeni są o przyniesienie ich jak najszybciej. (podpisane ołówkiem i z podaną ceną) Podręczniki zostaną poddane kwarantannie a następnie udostępnione do sprzedaży.

Aleksandra Rykaczewska

Zasady bezpieczeństwa w środkach transportu publicznego

Jednostki szczególnie odpowiedzialne za nasze bezpieczeństwo w trakcie epidemii SARS-CoV-2  : Główny Inspektorat Sanitarny oraz Ministerstwo Zdrowia, określiły zasady bezpiecznego korzystania ze środków transportu publicznego. W związku z tym, prosimy wszystkich uczniów dojeżdżających do szkoły autobusami, by przestrzegali zamieszczonych poniżej zasad i zapoznali się z następującymi informacjami:

1. Uczeń jako pasażer ma obowiązek zasłaniania ust i nosa w pojazdach publicznego transportu zbiorowego oraz powinien  bezwzględnie zachować bezpieczny odstęp od innych przebywających w autobusie osób.

2.Kierujący pojazdem może  nie wpuścić  do pojazdu osoby bez zasłoniętych ust i nosa oraz wyprosić  pasażera z pojazdu, który  powyższych zaleceń  nie zastosuje.

3.W autobusach zablokowane będą przyciski do otwierania/zamykania drzwi.  Otwieranie i zamykanie drzwi należy  do zadań  kierującego.

4.Podczas przewozu młodzieży w autobusie może być zajętych jedynie 50% miejsc siedzących. Pojazd będzie systematycznie czyszczony i dezynfekowany, zaś pasażerowie będą mogli korzystać ze środków dezynfekujących zamieszczonych w pojeździe.

Beata Grabowska