Tradycyjny sad - Owoc Tadeuszka PDF Drukuj
Wpisany przez Agnieszka Grabowska   
wtorek, 01 marca 2011 11:14
AddThis Social Bookmark Button

W tym roku szkolnym  do naszej szkoły nadesłano informację o możliwości wzięcia udziału w projekcie „Tradycyjny sad”. Organizatorem jest Fundacja Banku Ochrony Środowiska. Patronat honorowy objęli: Minister Edukacji Narodowej, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym   Rozwojem Uniwersytetu Warszawskiego.
Mieszkamy na wsi i tematy związane z rolnictwem i ogrodnictwem nie są nam obce. Jeden z naszych kolegów, Patryk,  pasjonuje się sadownictwem i zachęcił nas do wzięcia udziału w tym projekcie. Tak też zaczęła się nasza przygoda z „Owocem Tadeuszka”.

Bardzo szybko utworzyliśmy nasz zespół, w skład którego weszli:

Błażej Nowak – szef zespołu

Członkowie: Dariusz Grabowski, Szymon Zadrożny, Łukasz Bączkowski, Patryk Dzik

Opiekunowie: mgr inż. Aneta Michalska i mgr Agnieszka Grabowska.

Opis zespołu:

Szefem został Błażej.  Jest konsekwentny, opanowany i przejawia cechy przywódcze.

Patryk zachęcał nas do udziału w projekcie. Zapalony sadownik. Jego dziadek od dziecka wpaja mu przydatną wiedzę. Ze swojego ogrodu dostarczył nam sadzonek na żywopłot wokół sadu.

Łukasz, Dariusz  i  Szymon – jesteśmy fachowcami z dziedziny polonistyki. Cechuje nas „lekkie pióro”. Mamy nadzieję, że świetnie sprawdzimy się w opisaniu naszych poczynań.
Zdobywanie wiedzy rozpoczęliśmy od uczestnictwa w zajęciach poprowadzonych przez mgr inż. Anetę Michalską, na temat znaczenia restytucji starych odmian drzew owocowych. Następnie zapoznaliśmy się z poradnikiem „Od laika do ekosadownika”. Odwiedziliśmy też dziadka Patryka – pana Kazimierza. Wprowadził on nas w tajniki wiedzy sadowniczej w zgodzie z naturą. Mówił o zmianach jakie zaszły w sadownictwie w wyniku modyfikacji genetycznej odmian drzew owocowych oraz nadmiernej intensyfikacji stosowania chemicznych środków ochrony roślin. Spowodowało to ujednolicenie w smaku i wyglądzie owoców. Wyraził wielką radość  z zainteresowania młodego pokolenia do uprawy sadowniczej wyradzających się gatunków.
Zabraliśmy się ochoczo do pracy, wytyczyliśmy zadania do wykonania w najbliższym czasie. Postanowiliśmy, że sad zostanie założony na przyszkolnej działce uprawnej dostępnej dla mieszkańców gminy Krasnosielc. Przy pomocy szkolnego zestawu do badania gleb dokonaliśmy odczytu pH, zbadaliśmy zasobność gleby w azot i przeszliśmy do wyboru gatunków drzew.

W naszym sadzie będzie królowała  Kosztela. Towarzyszyć jej będą Ananas berżenicki i Grafsztynek.
Przewidujemy, że sad przez nas założony będzie utrzymywany przez wiele lat i posłuży naszym młodszym kolegom i koleżankom, a może nawet ich dzieciom. Za dwa lata kończymy szkołę jednak zdobytą wiedzę i materiały przekażemy młodszym klasom. Mamy nadzieję, że zaopiekują się sadem a on odwdzięczy się obfitymi i smacznymi plonami.

https://www.facebook.com/search/str/owoc+tadeuszka/keywords_search

 

Poprawiony: środa, 29 listopada 2017 13:00
 

Odliczanie

Do zakończenia roku szkolnego zostało: 21.6.2020 9:00 -97 Dni

Godzina

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj1
mod_vvisit_counterWczoraj11
mod_vvisit_counterTen miesiąc298
mod_vvisit_counterWszystkie dni1773629

Ilość osób online 0
1 3.237.71.23
Dziś: Wrz 26, 2020